ChatGPT to chatbot korzystający ze sztucznej inteligencji (AI) opracowany przez OpenAI i wydany w listopadzie 2022 roku. Nazwa „ChatGPT” łączy w sobie słowo „Chat”, odnoszące się do funkcjonalności chatbota, oraz „GPT”, co oznacza Generative pre-trained transformer. Jest to rodzaj dużego modelu językowego (LLM). ChatGPT został zbudowany na podstawowych modelach GPT OpenAI, w szczególności GPT-3.5 i GPT-4 i dopracowany dla aplikacji konwersacyjnych wykorzystujących kombinację technik uczenia nadzorowanego (Supervised learning) oraz trenowania sieci neuronowych.
Uruchomienie ChatGPT spowodowało spore zamieszanie i wywołało gorącą debatę na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, ale też szans dla wielu branż, w tym dla branży kryptowalut.
Geoffrey Hinton, który uważany jest za ojca sztucznej inteligencji, porzucił intratną posadę w Google (gdzie zajmował się właśnie AI) na rzecz ostrzegania przed „egzystencjalnym ryzykiem” jakie uczenie maszynowe może stanowić dla ludzkości.
Eksperci są zdania, że sztuczna inteligencja daje niebezpiecznie szerokie spektrum możliwości w obszarze bezpieczeństwa, np. rozpowszechniania dezinformacji, co spowodowało że sfotografowanie Papieża Franciszka w modnej puchowej kurtce jawi się jako mało śmieszny żart. Już poważniej wygląda możliwość utraty pracy przez miliony ludzi, które mogą być zastąpione sztuczną inteligencją. W tak apokaliptycznej wizji niektórzy obawiają się nawet, że sztuczna inteligencja może stać się bardziej inteligentna niż ludzie, co na szczęście do tej pory zdarzało się tylko w filmach.
Rzeczywiście, każdy, kto wypróbował ChatGPT opracowanego przez OpenAI, zgodzi się, że jego możliwości są ogromne, nawet na tak wczesnym etapie jego rozwoju. Nietrudno sobie wyobrazić jak ten użyteczny chatbot wyewoluuje w superinteligentną technologię, z którą żaden człowiek nie mógłby się równać. Już teraz Microsoft zaimplementował ChatGPT do przeglądarki Edge i wyszukiwarki Bing, dzięki czemu obydwa produkty giganta z Redmond zyskały nowe funkcje, takie jak wyszukiwanie bardzo złożonych zapytań czy tworzenie kompilacji z wyników.
ChatGPT a kryptowaluty
Oprócz pisania wypracowań i rozwiązywania zadań matematycznych (funkcja, która świetnie działa w przeglądarce Edge), z której najbardziej cieszy się szkolna młodzież, to uczenie maszynowe może zapewnić bardzo potrzebną wydajność analityczną w kryptografii, a zwłaszcza w kryptowalutach.
Wydaje się, że kiedy kryptowaluty i sztuczna inteligencja połączą swe moce, naprawdę staną się siłą z którą trzeba będzie się liczyć, nigdy więcej procesów zatwierdzania transakcji i przeskakiwania między aplikacjami, mniej czynności, które musi wykonać człowiek na rzecz scedowanie ich na sztuczną inteligencję.
Sztuczna inteligencja zautomatyzuje czasochłonne operacje protokołów kryptograficznych oraz inwestycji w kryptowaluty, pozostawiając użytkownikowi docelowemu produkt końcowy, np. analizę lub rekomendację inwestycyjną.
To usunie jedną z głównych przeszkód na drodze do powszechnego wykorzystania kryptowalut niejako torując drogę ekosystemowi aktywów cyfrowych celem zastąpienia starszych systemów finansowych (często przestarzałych i archaicznych, jednak wciąż będących pod kontrolą banków centralnych lub instytucji finansowych), które nie nadają się już do tego celu.
Potencjalne zastosowania sztucznej inteligencji obejmują cały sektor kryptowalut, od dostawców danych po narzędzia inwestycyjne.
Na przykład boty AI (które notabene już powstają) mogą przeszukiwać blockchain lub giełdy kryptowalut, aby dostarczać cennych informacji, wyszukiwać atrakcyjne możliwości zysku na całym rynku i wykorzystywać je do budowania portfeli inwestycyjnych.
W miarę możliwości, jak boty będą stawać się coraz bardziej inteligentne, mogą przejmować codzienne czynności, takie jak analizowanie, typowanie i zatwierdzanie transakcji, uwalniając inwestorów i handlowców od podejmowania ważnych decyzji inwestycyjnych.
W rzeczywistości sztuczna inteligencja może być tańszym, nieizolacyjnym zamiennikiem kosztownych porad inwestycyjnych i zarządzania funduszami tym samym otwierając świat możliwości inwestycyjnych dla tych, którzy w przeszłości nie mogli sobie na to pozwolić, np. ze względu na brak wiedzy.
Dodaj komentarz