Loading
Ładuję...

Cykle na rynku kryptowalut

Cykle rynkowe na rynku mogą być dobrą wskazówką dla inwestora kiedy kupić lub sprzedać kryptowaluty, jeśli oczywiście nauczysz się je interpretować. Kryptowaluty są nieustanie niestabilne i jako inwestor będziesz starał się trzymać ich zyskownej strony. Pomimo wiedzy o zagrożeniach wielu inwestorów wciąż daje się zaskoczyć, gdy rynek spada. Aby uniknąć wciągnięcia w zapaść na rynku kryptowalut, musisz zrozumieć jak działają cykle rynkowe. Postaram Ci się pokazać jak interpretować cykle rynkowe, jednocześnie wyposażając Cię w podstawową wiedzę niezbędną do strategicznego inwestowania.

Co to jest cykl na rynku kryptowalut?

Cykl na rynku kryptowalut to po prostu okres między szczytem a dołkiem rynku i jego etapami. Cykle rynkowe mają miejsce na wszystkich rynkach finansowych. Jest to naturalna procesja cykli, które z biegiem czasu muszą się pojawiać i znikać. Jednak w porównaniu z tradycyjną giełdą (np. GPW) cykle w krypto mogą być znacznie krótsze ze względu na bardziej dynamiczne ruchy cen.

Zrozumienie cykli rynkowych

Cykle można znaleźć na każdym rynku i składają się z faz. Ceny rosną, osiągają szczyt, spadają, a następnie osiągają najniższy poziom — i od razu zaczyna się kolejny cykl.

Nowicjusze mogą nie zdawać sobie sprawy, że rynki są cykliczne, często nie planując końca bieżącego cyklu rynkowego. Ponadto, nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z cykli rynkowych, wybranie szczytu lub dołka danego cyklu może być trudne. Musisz jednak zrozumieć cykl, aby zmaksymalizować swoje zyski z handlu. Przyjrzyjmy się czterem głównym fazom typowego cyklu rynkowego i sposobom ich identyfikacji.

Jedna z najlepszych grafik, która obrazuje cykle na giełdzie

Faza akumulacji

Ta faza cyklu sygnalizuje spłaszczenie cen, gdy rynek osiągnął dno po zawrotnym wzroście. W tym momencie topowi gracze na rynku — wtajemniczeni traderzy, inwestorzy korporacyjni i doświadczeni handlowcy — zaczynają ponownie kupować kryptowaluty. Ogólny fokus jest taki, że najgorsze już minęło, a gracze mają dużą szansę na osiągnięcie dobrego wyniku w każdej transakcji.

Tutaj wyceny są atrakcyjne, a na każdego sprzedającego, który się poddaje i sprzedaje swoją pozycję, czeka nabywca, aby kupić krypto. Faza akumulacji zazwyczaj zaczyna się od pewnej utraty zainteresowania, odrobiny rozczarowania, znudzenia i braku wiary w jakikolwiek pozytywny wzrost — zaostrzenia inwestycji kapitałowych i wzrostu niechęci do ryzyka.

Jednak ogólnie nastroje rynkowe mimo wszystko zaczynają przechodzić od negatywnych do pełnej nadziei neutralności.

Faza znaczników

Faza znaczników rozpoczyna się, gdy rynek kryptowalut osiągnął stabilny punkt i zaczyna stale rosnąć na wartości. Wzrost bywa jednak nieco powolny, ponieważ wciąż są gracze pozbywający się kryptowalut.

W fazie znaczników cena wyłamuje się z zakresu i rozpoczyna trwały trend wzrostowy. Trend wzrostowy jest definiowany jako seria wyższych szczytów i wyższych dołków. Na tym etapie cena zaczyna rosnąć. Pieniądze dużych graczy ugruntowały swoją pozycję, a inwestorzy detaliczni są teraz zachęcani do przyłączenia się do wspólnej gry na zysk. To najbardziej opłacalny czas na posiadanie kryptowalut – okazja, aby Twoje zyski mogły rosnąć. Im wcześniej rozpoznasz ten etap, tym więcej możesz zyskać.

Na tym etapie zazwyczaj stosuje się strategię handlu trendami . Przykładem strategii handlu trendami byłoby narysowanie linii trendu wraz z dołkami obrotu i pozostawanie długo nad linią trendu wzrostowego. Wejście na akcje na początku fazy marży prowadzi do największych potencjalnych zysków. Handel z klasycznym trendem polega na wchodzeniu na giełdę ze spadkami powyżej linii trendu.

W tym momencie zaczyna działać „teoria wielkiego głupca” (z ang. greater fools theory), wyceny zaczynają gwałtownie rosnąć. Dominuje chciwość, a zdrowy rozsądek i logika ustępują miejsca chęci zarobienia. Ponadto w tym momencie — kiedy spóźnialscy przybywają — doświadczeni gracze zaczynają się wysprzedawać.

Kursy wkrótce zaczynają się wyrównywać lub zwalniać. Niezdecydowani widzą w tym doskonałą okazję do zakupu. Potem następuje punkt kulminacyjny sprzedaży, gdy wyceny robią ostatni, wykładniczy skok, osiągając znaczne zyski. Ceny osiągają szczyt, a nastroje rynkowe zmieniły się z neutralnego i nudnego w euforyczne.

Faza dystrybucji

Trzecia faza cyklu rynkowego charakteryzuje się dominacją sprzedawców. Euforyczny sentyment z poprzedniego etapu zmienia się w mieszany sentyment. Kursy zazwyczaj oscylują w tym samym zakresie handlowym, co w niektórych przypadkach może trwać miesiącami, sprawiając wrażenie stagnacji. 

Pod koniec tej fazy rynek posunie się w przeciwnym kierunku. W fazie dystrybucji prawdopodobnie pojawią się wzorce techniczne wskazujące na szczytowe ceny — takie jak podwójne i potrójne szczyty.

Ta faza cyklu jest napędzana przede wszystkim przez połączone emocje strachu, chciwości i nadziei. Początkujący inwestorzy są niezdecydowani czy sprzedać i czerpać zyski. Nastroje zaczynają się pogarszać, a niekorzystne wydarzenie geopolityczne lub złe wiadomości gospodarcze mogą tę zmianę przyspieszyć.

Po raz pierwszy coraz więcej inwestorów zaczyna kwestionować  byczy nastrój. Po gwałtownej wyprzedaży następuje odbicie, ponieważ gracze rynkowi zgadzają się, że korekta powinna nastąpić przed rozpoczęciem hossy. Jednak ceny nigdy nie osiągają poprzednich szczytów, a gdy spadnie po raz drugi, pojawia się panika. 

Inwestorzy którzy przybyli stosunkowo późno i kupowali po wysokich kursach boją się stracić wszystko, a jednocześnie mają nadzieję na odzyskanie utraconej pozycji, ponieważ rynek wydaje się ponownie startować. Stosunek kursów w górę do kursów w dół w fazie dystrybucji może być nieco nierównomiernie podzielony, z dużą zmiennością, dzięki uwadze inwestorów w tym okresie. 

Ta faza może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach lat, ponieważ dają o sobie znać czynniki fundamentalne. Zazwyczaj im wyższe kursy maksymalne, tym szybciej spadają ceny. Inwestorzy, którzy wcześniej nie sprzedali z zyskiem, teraz osiągają próg rentowności — lub ponoszą niewielką stratę. 

Faza przeceny

Czwarta i ostatnia faza cyklu jest najbardziej bolesna dla tych, którzy nadal trzymają pozycję. Inwestorzy będący w tej fazie są zazwyczaj nowi i niedoświadczeni. Trzymają się swojej inwestycji, ponieważ spadła znacznie poniżej tego, po jakim kursie kupowali. Ta grupa inwestorów, którzy zazwyczaj kupowali w fazie dystrybucji lub na początku fazy przecen, może zrezygnować tylko wtedy, gdy rynek spadnie o 50% lub więcej. Kiedy tak się dzieje, traderzy z późnego cyklu tracą nadzieję i ostatecznie zmniejszają swoje straty zmykając pozycje.

W tym momencie pierwsi inwestorzy, którzy wcześniej osiągali dobre zyski, kupują zamortyzowane aktywa. Inwestorzy przewidują, że zbliża się dno rynkowe i najprawdopodobniej będą cieszyć się z kolejnych zysków. 

Jak zrozumieć cykle

Zasadniczo cykl rynkowy przechodzi od chciwości do strachu, a następnie ponownie od strachu do chciwości. Każdy rynek kryptowalut zaczyna się w punkcie danej wartości początkowej, który zaczyna podróż w górę i w dół. Chciwość i euforia, które następują po wprowadzeniu na giełdę nowej kryptowaluty, powodują wzrost cen, dopóki nie pojawi się niepewność co do wartości, wzrostu lub namacalnych, praktycznych zastosowań łańcucha bloków. W tym momencie rynek staje się bojaźliwy, co powoduje, że coraz więcej traderów sprzedaje swoje aktywa, wywołując trend spadkowy. Gdy cena spadnie do punktu, w którym potencjalne zyski stają się możliwe, chciwość ponownie przejmuje kontrolę, rozpoczynając cały nowy cykl od nowa. 

Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.

Powyższy wpis nie może być traktowany jako porada inwestycyjna lub wiążąca ocena rynku albo instrumentu inwestycyjnego.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *