Loading
Ładuję...

Oszustwo na kryptowaluty. Czy mogę odzyskać pieniądze?

Oszustwo na kryptowaluty odzyskanie pieniędzy

Oszczędzając nadmiernego czytania odpowiedź brzmi: nie. Z samej definicji architektury blockchain (są też oczywiście kryptowaluty, które nie bazują na technologii łańcucha bloków) jedną z najważniejszych ich właściwości jest anonimowość i brak regulatora.

Regulatorem takim w przypadku tradycyjnego rynku finansowego (Giełda Papierów Wartościowych, tradycyjne banki) jest Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym itd. Zarówno w przypadku tradycyjnej Giełdy Papierów Wartościowych kupując akcje spółki, której kurs spadł to wygenerowanych strat nie można odzyskać (chyba, że kurs odbije). To samo się tyczy giełd kryptowalut, a w przypadku oszustwa z użyciem kryptowalut ślad po pieniądzach ginie w zasadzie lada moment po tym jak oszuści nabędą kryptowaluty.

Zatem jeśli, ktoś oferuje odzyskanie pieniędzy z kryptowalut to jest to po prostu fizycznie niemożliwe, a najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie przestępstwa na komisariacie policji.

Chciałbym jednak opisać problem oszustw na kryptowalutach w szerszym kontekście. Tak jak przez wiele lat bardzo dużym „powodzeniem” wśród przestępców cieszyły się oszustwa metodą na wnuczka czy policjanta, tak teraz coraz poważniejszym problem są oszustwa na kryptowalutach. Każdego dnia zgłaszają się do mnie klienci z pytaniem postawionym w tytule niniejszego wpisu. W znakomitej większości przypadków, nie ma skutecznego sposobu na odzyskanie skradzionych środków, albowiem błyskawicznie są transferowane na konta zagraniczne, z których następnie kupowane są kryptowaluty. W rezultacie ślad po pieniądzach znika.

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się ze mną: 798 005 007 lub [email protected]

Co jest cechą wspólną wszystkich oszustw na kryptowaluty?

Jest to brak wiedzy na temat inwestycji w kryptowaluty. Ludzie zachęceni reklamami w internecie,, które obiecują zysk w wysokości nawet  50% miesięcznie, klikają w nie i decydują się na inwestycję., Dodatkowo przestępcy bardzo często wykorzystują wizerunki znanych osób np. Roberta Lewandowskiego czy Kuby Wojewódzkiego, aby wzbudzić zaufanie w potencjalnej ofierze.

Przykład fałszywej strony wykorzystującej wizerunek znanych osób

Powyższy brak wiedzy inwestycyjnej, ale też i technicznej może doprowadzić do poważnych problemów.  Wobec tego, „przygodę z kryptowalutami” powinniśmy zacząć przynajmniej od podstawowej wiedzy inwestycyjnej i technicznej. Zawsze też możemy skorzystać z pomocy osób, które taką wiedze posiadają – zapraszam w tym miejscu do kontaktu.

Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż modus operandi oszustów jest zawsze ten sam:

  1. Złowić” ofiarę na reklamy z (najczęściej) znanymi osobami lub z praktycznie nierealnymi stopami zwrotu.
  2. Wzbudzić zaufanie poprzez przydzielanie dedykowanego „brokera” stosującego bardziej lub mniej wysublimowanej manipulacji.
  3. Przejąć pełną kontrolę nad komputerem i telefonem ofiary przy użyciu powszechnie używanych aplikacji.

Krok 3 jest najbardziej niebezpieczny dla potencjalnej ofiary. W 99,9% przypadków przestępcy proszą o instalacje i przekazanie danych do logowania aplikacji do zdalnego zarządzania komputerem i telefonem. Aplikacje typu AnyDesk czy TeamViewer same w sobie nie są niczym złym (pod warunkiem, że wiemy, jak z nich bezpiecznie korzystać), ale w rękach przestępców mogą doprowadzić nas do utraty środków na kontach bankowych, a coraz częściej także z pożyczką czy kredytem zaciągniętym przez przestępców na nasze dane (!).


Nie wierzmy zatem we wszelkie reklamy o zysku rzędu 50% po miesiącui przede wszystkim nigdy nie instalujmy aplikacji do zdalnego zarządzania naszymi urządzeniami i nie przekazujmy danych do logowania. W przeciwnym wypadku, byłaby to sytuacją tożsama do tej, jakbyśmy przekazali klucze od naszego domu, w którym mamy kluczyki do samochodu, kod do alarmu i portfel z kartami i kodami pin.

Jak bezpiecznie inwestować?

Inwestowanie jest zawsze obarczone pewnym ryzykiem i nie należy tego ukrywać, ale poniżej przedstawię szereg sprawdzonych usług, które funkcjonują na rynku od wielu lat, a które mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa inwestycji..

Korzystając z komputera pamiętajmy, aby nasz system i przeglądarka były zawsze aktualne. Zwróćmy uwagę, aby nasz system antywirusowy był aktualny, nie instalujmy wzbudzającego wątpliwości oprogramowania – jeśli mamy podejrzenia, że na komputerze mamy już takie oprogramowanie, zainstalujmy system operacyjny od nowości. Lepiej przecież poświęcić na to godzinkę niż stracić oszczędności naszego życia.

Jeśli chodzi o telefon, to z uwagi na zamknięte jądro systemu i bardziej restrykcyjne podejście do umieszczania aplikacji w sklepie, powinniśmy używać telefonu z iOSem (firmy Apple). Choć oczywiście każdy ma swoje preferencje w tym względzie – ja osobiście korzystam zarówno z iPhonów jak i urządzeń opartych na Androidzie.

Korzystajmy zawsze ze sprawdzonych giełd kryptowalut jak np. Coinbase czy polskiej ZondaCrypto (dawniej BitBay).

Jeśli nie wiesz, jak inwestować zawsze możesz skorzystać ze sprawdzonych botów inwestycyjnych np. Ossom Autopilot. (Aktualizacja listopad 2022: firma poinformowała, że zawiesza swoją działalność.)

Powyższe jest oczywiście jedynie wstępem do dyskusji i kontaktu ze mną.

W przypadku woli uzyskania dodatkowych pytań, czekam na Twój kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *